Ogrodowe oświetlenie: Tworzenie atmosferycznego oświetlenia i podkreślanie architektury ogrodu

Tworzenie atmosferycznego oświetlenia i podkreślanie architektury ogrodu

Oświetlenie ogrodu to ważny element, który pozwala wydobyć piękno zieleni i architektury ogrodu, w dzień oraz w nocy. Warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie świateł, aby osiągnąć pożądany efekt, uwydatnić tekstury, radiacje i kolory roślin, ale też podkreślić kształt części elementów architektonicznych ogrodu.

1. Projektowanie oświetlenia ogrodowego

W pierwszej kolejności trzeba mieć na uwadze projektowanie oświetlenia. Definiowanie miejsca, w którym chcesz stworzyć atmosferę, to pierwszy krok w projektowaniu ogrodowego oświetlenia. Biorąc pod uwagę styl ogrodu, dobierz odpowiednie oświetlenie – klasyczne, nowoczesne, rustykalne lub stylowe. Ważne aby starannie dopasować oświetlenie do wybranej stylistyki.

2. Rodzaje oświetlenia ogrodowego

Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz przeznaczonego budżetu. Najczęściej wykorzystywanymi rodzajami oświetlenia ogrodowego są:

– Oświetlenie ogrodowe kierunkowe – skierowane ku górze, umieszczone przy ścianach, filarach lub drzewach, które emanują delikatnym światłem, tworząc atrakcyjną atmosferę.

– Oświetlenie ogrodowe dekoracyjne – jest to oświetlenie montowane wzdłuż ścieżek i wokół roślin. Stosuje się do niego salwy żarówek, a także lampki świąteczne, dekoracyjne światła LED-owe lub lampki dekoracyjne zewnętrzne.

– Oświetlenie schodów ogrodowych – oświetlenie zewnętrzne montowane na każdym stopniu schodów przede wszystkim, aby zapobiegać niebezpieczeństwu potencjalnych upadków. Każdy z kroków jest widoczny i dobrze oświetlony.

– Oświetlenie wodne – to idealne rozwiązanie, które umożliwia wykorzystanie pięknego oświetlenia pod wodą. Z powodzeniem można je zastosować w basenach ogrodowych, fontannach, stawach.

3. Rodzaje świateł

Nie tylko rodzaj oświetlenia ma znaczenie, ale także rodzaj światła, który jednocześnie wpływa na emitowane przez rośliny kolory. W zależności od naszych upodobań, a także intencji, przybieramy ciepłe lub zimne barwy. Oprócz tego, warto połączyć światła kierunkowe i ambientowe, aby osiągnąć pożądany efekt.

– Ciepłe światło – emituje miłe dla oka, klimatyczne żółto-czerwone barwy. Jeśli chcemy wprowadzić do ogrodu przytulny, intymny nastrój, ciepły kolor to odpowiednie rozwiązanie.

– Chłodne światło – emitują odcienie niebiesko-białe barwy, dobrze widać w ciemności, przez co światło jest dobre do przestrzeni, które maja elementy bezpieczeństwa np. oświetlenie schodów, czy ścieżek.

4. Oświetlenie akcentujące elementy architektury ogrodu

Ciekawym rozwiązaniem jest zwrócenie uwagi na poszczególne elementy architektoniczne ogrodu lub elementy dekoracyjne i podkreślenie ich piękna i przeznaczenia.

– Podwójne oświetlenie wokół balkonów i tarasów – to popularny sposób na wydobywanie wizualnej atrakcyjności tych elementów.

– Podświetlenie roślin – umieszczenie oświetlenia pod drzewami, krzewami, czy kwiatami pozwala wydobyć ich kształt i układy liści.

– Poświęć uwagę szczegółom – w ogrodzie często są drobne elementy, które wymagają naszej uwagi np. oświetlenie fontann, ścieżek ogrodowych, ogrodowych grilli, bocznych alejek.

5. Podsumowanie

Ogrodowe oświetlenie jest bardzo ważne, aby stworzyć odpowiedni nastrój i podkreślić piękno ogrodu. Projektowanie oświetlenia, dobór rodzajów świateł, miejsce rozmieszczenia, rodzaj oświetlenia, to wszystko składa się na piękną całość. Warto podkreślić również elementy architektury ogrodu i końcowy efekt będzie imponujący.

Możesz również polubić…