Decyzja o kupnie kota

Koty to jedne z najchętniej trzymanych w naszych domach zwierząt. Tajemnicze, mruczące, zwijające się w ciepły kłębek na naszych kolanach i mrucząco napraszające o smakołyki – jak ich nie kochać ?! Wielu z nas chętnie decyduje się na przygarnięcie pod swój dach, lecz zadaje sobie podstawowe pytanie: gdzie kupić kota ?

Adopcja kota

Wszystko zależy od zasobności naszego portfela oraz od tego, czy chcemy by nasz pupil był li i jedynie domowym futrzakiem, czy może raczej mamy wobec niego ambicje wystawowe. Zdecydowanie odradzamy jednak kupowanie kotów z tak zwanych “pseudohodowli”, choć wiele ogłoszeń tego typu znaleźć możemy znaleźć w internecie. Owi “hodowcy” kuszą nas niską ceną za nie do końca rasowe kociaki, które niestety bardzo często trzymane są w rażąco złych warunkach. Tego typu hodowle nie są nigdzie zarejestrowane, koty nie posiadają odpowiednich dokumentów, a hodowcy niespecjalnie troszczą się o opiekę weterynaryjną czy właściwe żywienie zwierząt. Tego typu hodowle lepiej omijać szerokim łukiem, czy wręcz zgłaszać ich istnienie odpowiednim służbom.
Jeśli dysponujemy mocno wypchanym portfelem i chcielibyśmy kota konkretnej, podobającej nam się rasy – powinniśmy znaleźć legalną, zarejestrowaną hodowlę. Będziemy mieli wówczas pełen wgląd w dokumentację rodziców kociaka, którego chcemy nabyć i pewność, że jest on wolny od wad genetycznych i będzie mógł uczestniczyć w wystawach kotów rasowych.
Jednak zdecydowana większość “kociarzy” przygarnia swoich pupili ze schronisk dla bezdomnych zwierząt lub z tak zwanych “domów tymczasowych”, prowadzonych przez fundacje lub też przez osoby prywatne. W takich miejscach znajdziemy całą masę kociąt, jak też i kotów dorosłych, często po “przejściach”, wypadkach. Są to jednak zwierzęta zdrowe, pod kontrolą weterynaryjną, zaszczepione i odrobaczone, najczęściej także poddane sterylizacji czy kastracji. Wzięcie kota z takiego miejsca nic nas nie kosztuje – mówi się wszakże o “adopcji” zwierzaka, nie jego kupnie. W dobrym tonie jest jednak zostawienie np. karmy dla pozostałych w schronisku zwierzaków.
Tylko od nas zależy, gdzie zdecydujemy się kupić czy też adoptować kota. Przemyślmy tę kwestię bardzo dokładnie, rozważmy wszystkie za i przeciw.

Możesz również polubić…