Co lepsze płyta wióra czy MDF?

Płyta MDF to materiał budowlany często i powszechnie wybierany przez wielu fachowców. Podobnie jest też z płytą wiórową. Czym więc różnią się oba produkty, który z nich jest lepszy, bardziej praktyczny i do jakich działań lepiej się przydaje? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Płyta wiórowa jest produktem z drewna, który został sprasowany i wytłaczany z wiórów drewnianych (lub na przykład z wiórów jutowych) z dodatkiem żywicy syntetycznej (w roli naturalnego kleju). Używane są także inne, odpowiednie spoiwa. Płyta wiórowa jest jednak dosyć często mylona z płytą o tak zwanych zorientowanych włóknach, która jest innym rodzajem płyty pilśniowej – mocniejszym i wykorzystuje obrabiane płatki drewna.

Tego typu płyta ma szerokie zastosowanie. Można produkować z niej na przykład podłogę, panele loft. Istnieją także arkusze płyt wiórowych, których używa się do produkcji podłóg z płyt wiórowych, mebli i blatów. Do elementów dekoracyjnych wybiera się za to przeważnie płytę wiórową melaminowaną.

Za to płyta MDF (z angielskiego Medium Density Fiberboard) to materiał budowlany, który aż w 90% składa się z drewna. Płyta MDF jest materiałem drzewnym wytworzonym przez człowieka, nie występuje naturalnie w przyrodzie (jak na przykład drewno lite). Płytę tę uzyskuje się poprzez kompresję włókien drzewnych w wyniku obróbki cieplnej.

Obie płyty wybierane są do prac budowlanych przez najlepszych fachowców. Jaka jest zatem różnica między nimi? Płyta MDF jest na przykład znacznie bardziej wytrzymała i długowieczna niż płyta wiórowa, która produkowana jest przecież z trocin. To za sprawą tego, iż płytę MDF otrzymuje się poprzez połączenie grubych resztek drewna i drewna z żywicą i klejem oraz sprasowanie całości mieszanki pod bardzo wysoką temperaturą i pod dużym ciśnieniem.

Płyta MDF jest bardzo często zgrabnie łączona, natomiast pomiędzy materiałem użytym w produkcji płyty wiórowej jest wiele szczelin, przez co twarde drewno jest mniej trwałe niż MDF. Inną różnicą jest także to, że płyta wiórowa jest lekka, a MDF jest od niej znacznie cięższy, nie jest też łatwy do złamania, podczas gdy płyta wiórowa może szybko ulec złamaniu.

Możesz również polubić…