Trawnik z rolki a z siewu – porównanie

Zarówno trawnik z rolki, jak i wysiewany z nasion ma swoje zalety i wady. Mają one związek głównie z zastosowaniem danego rozwiązania na określonych powierzchniach działki. Niektórzy oczekują idealnie gładkiej murawy, inni wolą trawnik z elementami kwietnej łąki. Poza tym liczy się czas, trwałość i koszt. Wszystko to wpływa na wybór metody zakładania trawnika. Poniżej znajdziesz porównanie obu sposobów wraz z opinią. Przeczytaj!

Najważniejsze cechy trawnika z rolki

Trzeba przyznać, że trawa na metry w rolkach to wygodne rozwiązanie przeznaczone dla osób oczekujących natychmiastowego efektu. Darń z trawą rozkładana jest na dokładnie przygotowanym podłożu i łączona ze sobą. To, co od razu rzuca się w oczy to fakt, że trawa w rolkach jest wygodnym rozwiązaniem, który nie wymaga oczekiwania na wykiełkowanie nasion. Poza tym można dzięki niej uzyskać idealnie gładki trawnik, bo nie ma ryzyka nierównomiernego wzrostu czy zniszczenia nasion przez deszcz lub ptaki. Należy jednak uwzględnić potrzebę przygotowania równego i odchwaszczonego podłoża. Trawa z rolki nie jest tworem sztucznym, lecz w pełni naturalnym i musi się ukorzenić. Jak wskazuje przedstawiciel firmy Gospodarstwo Ogrodnicze „TRAWA Z ROLKI” spod Warszawy, idealny równy trawnik można uzyskać szybko i wygodnie tylko przy użyciu trawy na metry.

Co wyróżnia trawnik wysiewany?

Zalety rolowanej trawy nie powodują, że wysiewane nasion staje się niszowe. Wręcz przeciwnie – nadal istnieje mnóstwo zwolenników tej metody zakładania trawników. Przede wszystkim wysiew trawy jest bardziej opłacany na większych powierzchniach. Koszt trawnika jest kilkukrotnie niższy właśnie w przypadku wysiewu. Poza tym to idealna opcja dla zwolenników kwietnych łąk. Rolowana trawa na metry nie ma chwastów, dlatego nic innego oprócz trawy na niej nie rośnie. Trzeba jednak pamiętać, że równomierne wykiełkowanie nasion traw jest trudne. Zdarza się, że konieczne okazuje się powtarzanie wysiewu dla ujednolicenia pokrycia powierzchni gruntu. Sam wzrost trawy do oczekiwanego efektu może trwać nawet 3 miesiące. Poza tym sianie trawnika można wykonywać na wiosnę i na jesień, a tworzenie go z rolek może trwać od wiosny do późnej jesieni.

Możesz również polubić…