Rośliny ozdobne na każdą porę roku: Kompozycje, które kwitną przez cały rok

W poszukiwaniu pięknych roślin ozdobnych, których kwitnienie utrzymuje się przez cały rok, warto zwrócić uwagę na kilka gatunków, które są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy pragną mieć urozmaicone ogródki i rabaty w każdej porze roku. Połączenie ich w piękne kompozycje pozwoli stworzyć przestrzeń, która zawsze będzie wyglądać efektownie i kolorowo. Sprawdź, które rośliny ozdobne idealnie nadają się do ogrodowej aranżacji, aby cieszyć się nimi przez cały rok.

1. Rośliny kwitnące na wiosnę
Wiosna to czas, w którym ogrody i rabaty budzą się do życia. Wśród roślin, które pięknie kwitną w tym czasie znajdują się między innymi krokusy, krokosmie, narcyzy, tulipany, mniszek lekarski czy też żywopłoty różowe. Ich kwiaty pojawiają się już na początku roku i często są pierwszymi objawami, że niebawem natura otuli się w kolorowe szaty.

2. Rośliny kwitnące latem
Latem to czas w którym ogrody nabierają pełni uroku. Do roślin ozdobnych, które pięknie prezentują się w cieplejszych miesiącach zaliczyć można: róże, lawendę, storczyki, hortensje, czy też dalie. Warto zwrócić uwagę na trawy ozdobne, które wraz z letnimi promieniami słońca doskonale prezentują się w ogrodowych aranżacjach.

3. Rośliny kwitnące jesienią
Jesień to czas, w którym ogrody i rabaty nabierają odmiennego charakteru. Ciepłe barwy, delikatne liście i powoli przemijające kwiaty tworzą wyjątkową atmosferę. Do roślin, które świetnie nadają się do ogrodowych kompozycji jesienią należą na przykład: wrzosy, chryzantemy, astry, czy też kocimiętki. Te ciekawe rośliny prezentują się niezwykle efektownie w połączeniu z elementami małej architektury, takimi jak kamienie czy drewniane ławki.

4. Rośliny kwitnące zimą
Wielu osobom wydaje się, że zima to czas, w którym ogród przestaje istnieć. Tymczasem nawet w ekstremalnych warunkach można w naszej szarym krajobrazie odkryć piękno. Do roślin, które kwitną zimą należą między innymi: irysy, czosnki, goździki ozdobne, czy też jaśmin zimowy. W ich połączeniu z delikatnymi gałązkami drzew czy też z bielą pokrytych śniegiem krzewów powstają piękne, zimowe kompozycje.

5. Rośliny o dekoracyjnych kwiatach przez cały rok
Jeśli marzysz o tym, aby cieszyć się pięknymi kwiatami przez cały rok, warto zwrócić uwagę na rośliny, które kwitną w różnych porach roku. Wśród nich wyróżnić można między innymi: gerbery, kamelie, liliowce, begonie, czy też hibiskusy. W ich połączeniu powstają piękne, kolorowe kompozycje kwiatowe, które stanowią doskonałe tło dla biesiad i rodzinnego spotkań.

Podsumowując, aranżacja ogrodu czy rabaty nie musi być skomplikowana – wystarczy wybrać kilka gatunków roślin, które kwitną przez cały rok i połączyć je w piękne kompozycje. Dzięki temu w każdej porze roku nasz ogród będzie wyglądał kolorowo i efektownie.

Możesz również polubić…