Ogród skalny: Tworzenie pięknych aranżacji z kamieniami i roślinami alpejskimi

OGRÓD SKALNY: TWORZENIE PIĘKNYCH ARANŻACJI Z KAMIENIAMI I ROŚLINAMI ALPEJSKIMI

Ogród skalny to jedna z najpiękniejszych i najoryginalniejszych aranżacji ogrodowych. Taki ogród to przede wszystkim dużo kamieni, ale także niewielkie rośliny alpejskie, które doskonale komponują się ze skałami. Oto kilka wskazówek, jak stworzyć piękną i trwałą aranżację.

1. Wybór odpowiedniego terenu

Ogród skalny najlepiej urządzić na płaskim terenie lub stoku, który jest nieco nachylony. Idealnie, gdy jest to miejsce nasłonecznione. W przypadku, gdy teren nie jest płaski, należy wykonać tarasowanie, czyli wzniesienie skał na różnych poziomach.

2. Kamienie – podstawa ogrodu skalnego

Kamienie są jednym z podstawowych elementów, które powinny znaleźć się w ogrodzie skalnym. Ważne, by kamienie były różnej wielkości i różnego kształtu. Kamienie można łatwo zdobyć w kamieniołomach, sklepach ogrodniczych lub w internecie. Umieszczając je w ziemi, musimy jednak pamiętać o tym, żeby dobrze je osadzić.

3. Rośliny – dopełnienie ogrodu skalnego

W ogrodzie skalnym należy umieścić rośliny, które przede wszystkim dobrze znoszą małą ilość wody i brak skąpanych w słońcu miejsc. Najlepiej będą w nim rosły rośliny alpejskie, np. skalnica, rdest, kocimiętka, modrak alpejski, czy głóg. Dobrze też wykorzystać rośliny iglaste, np. jałowiec pospolity, sosnę zwyczajną, czy modrzew europejski.

4. Dobór odpowiednich roślin

Do roślin, które dobrze przystają do ogrodu skalnego, można też zaliczyć rośliny niskie, o małych liściach, np. lepiężnik biały, czy ciemiernik alpejski. Te rośliny nie tylko pięknie komponują się ze skałami, ale też są mniej wymagające w uprawie i nie przesłaniają kamieni.

5. Kreatywność w wyborze roślin

Nie straszne nam grupowanie kilku gatunków roślin w jednym miejscu. Warto bowiem eksperymentować z połączeniem różnych roślin i kamieni. Można na przykład wykorzystać niewielkie rośliny, by wysadzić szczeliny między kamieniami. Dobrze też wykorzystać rośliny o różnych barwach, takie jak wrzosy, czy różnego rodzaju iglaki.

Podsumowanie

Ogród skalny to piękna i oryginalna aranżacja ogrodowa, która wcale nie musi być trudna do wykonania. Ważne, by wybrać odpowiedni teren, zdecydować się na kamienie różnych kształtów i postaranie się o dobór właściwych roślin. Warto też zastosować kilka kreatywnych pomysłów, by zbudować naprawdę piękną i niepowtarzalną aranżację.

Możesz również polubić…