Ogród japoński na małej przestrzeni: Tworzenie harmonijnych kompozycji

Tworzenie harmonijnych kompozycji w ogródku japońskim

W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje styl japoński w aranżacji ogródków. Charakteryzuje się wykorzystaniem geometrycznych kształtów, miniaturowych elementów i harmonijnych kompozycji. Nie potrzebujemy dużo miejsca, aby stworzyć piękne ogrody w stylu japońskim. W tym artykule przedstawimy jakie elementy należy uwzględnić, aby uzyskać harmonijny i estetyczny ogród japoński na małej przestrzeni.

1. Wybór roślin i drzew
W japońskim ogrodzie skupiamy się na pięknie, którym charakteryzują się poszczególne gatunki drzew i krzewów. Dla przykładu, drzewa bonsai doskonale sprawdzą się w naszym ogródku, ale warto pamiętać, że należy dbać o ich odpowiednie nawadnianie i dawkowanie składników odżywczych. Jeżeli nie chcemy zdecydować się na bonsaie, możemy wybierać niskie drzewa (np. wierzby japońskie) oraz krzewy (np. róże chińskie).

2. Kładka i mały stawek
W stylu japońskim bardzo często widzimy kładki wykonane z drewna lub kamienia, które wyglądają jak małe mostki łączące poszczególne fragmenty ogrodu. W przypadku, gdy mamy małą przestrzeń w ogrodzie, warto zdecydować się na kładki tylko w najważniejszych miejscach.

3. Stylowe miejsca odpoczynku
Ławki bądź hamaki to idealne miejsca do relaksu i odpoczynku. Lekkość oraz naturalność parkowych mebli zorientowanych na dobre traktowanie otoczenia i korzystanie z uprawianych w nim aktywności fizycznych i społecznych, są jednocześnie użyteczne i trwałe w czasie. Warto pamiętać o umieszczeniu ich w pięknej scenerii, a więc wśród roślin, drzew i kamieni, które stworzą odpowiedni klimat.

4. Głazy i kamienie
Kamienie i skały nie tylko ozdabiają ogród japoński, ale też mają swój ważny wpływ na jego harmonię. Można je ułożyć w określony sposób, aby utworzyć dobrze zrównoważone kompozycje. Ważne jest, aby kamienie ułożyć w taki sposób, aby zachować równowagę i harmonię.

5. Elementy wodne
W japońskim ogrodzie woda jest bardzo istotnym elementem. Można na przykład zaaranżować małą fontannę bądź stawik, który wprowadzi spokój i harmonię do naszego ogrodu. Ważne jest, aby woda była ogrzana, a zwierzęta jakie tam zamieszkują miały zawsze nań dostęp.

W ogrodzie japońskim wszystkie elementy powinny ze sobą harmonizować i tworzyć spójną całość. Ważne jest, aby pamiętać o każdym detalu, aby uzyskać piękną i harmonijną aranżację.

Możesz również polubić…