Program ochrony roślin ozdobnych. Ochrona przed inwazją. Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia

Ochrona, co to słowo w ogóle znaczy? Popularne stwierdzenie, jednakże nie wszyscy wiedzą, że używanie środków chemicznych to także duża szkoda dla środowiska. Jednakże co zrobić z niechcianą roślinnością, chorobami?

Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia

Duża różnorodność roślin spotykanych na polskim rynku, to gatunki sprowadzane z całego świata. Gatunek rodzimy występuje naturalnie na danym obszarze, na jego przybycie nie miał wpływu człowiek. Często rośliny do naszego kraju trafiają przypadkowo, panoszą się i konkurują z rodzimą roślinnością o miejsce, wodę czy światło. Bardzo szybkie tempo rozwoju można uznać wręcz za inwazję. Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia jest bezlitosne. Trzeba walczyć, usuwać, karczować, to co nie nasze i dbać, aby rośliny nie rozprzestrzeniały się na dalsze obszary.

Program ochrony roślin ozdobnych

W ochronie roślinności wykorzystuje się naturalne mechanizmy fizjologiczne roślin, wspomagane za pomocą preparatów biologicznych oraz środkami o krótkiej karencji. Ale czy to wszystko? Owszem nie. Wykorzystuje się produkty, które zawierają pożyteczne mikroorganizmy i substancje naturalne. Program ochrony roślin ozdobnych zaleca wykorzystywanie w pierwszej kolejności metod biologicznych, która oparta jest na działaniu żywych organizmów. Należy pamiętać, by czytać wszystkie etykiety dołączone do opakowań. Czasem można narobić więcej szkody, niż pożytku.

 

Może Ci się również spodoba