Program ochrony roślin ozdobnych. Ochrona przed inwazją. Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia

Ochrona, co to słowo w ogóle znaczy? Popularne stwierdzenie, jednakże nie wszyscy wiedzą, że używanie środków chemicznych to także duża szkoda dla środowiska. Jednakże co zrobić z niechcianą roślinnością, chorobami?

Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia

Duża różnorodność roślin spotykanych na polskim rynku, to gatunki sprowadzane z całego świata. Gatunek rodzimy występuje naturalnie na danym obszarze, na jego przybycie nie miał wpływu człowiek. Często rośliny do naszego kraju trafiają przypadkowo, panoszą się i konkurują z rodzimą roślinnością o miejsce, wodę czy światło. Bardzo szybkie tempo rozwoju można uznać wręcz za inwazję. Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia jest bezlitosne. Trzeba walczyć, usuwać, karczować, to co nie nasze i dbać, aby rośliny nie rozprzestrzeniały się na dalsze obszary.

Program ochrony roślin ozdobnych

W ochronie roślinności wykorzystuje się naturalne mechanizmy fizjologiczne roślin, wspomagane za pomocą preparatów biologicznych oraz środkami o krótkiej karencji. Ale czy to wszystko? Owszem nie. Wykorzystuje się produkty, które zawierają pożyteczne mikroorganizmy i substancje naturalne. Program ochrony roślin ozdobnych zaleca wykorzystywanie w pierwszej kolejności metod biologicznych, która oparta jest na działaniu żywych organizmów. Należy pamiętać, by czytać wszystkie etykiety dołączone do opakowań. Czasem można narobić więcej szkody, niż pożytku.

 

Możesz również polubić…