Najpopularniejsze zioła do uprawy w ogrodzie: Wybór i pielęgnacja

Wybieramy najpopularniejsze zioła do uprawy w ogrodzie

Któż by nie chciał mieć w swoim ogrodzie zielonego skarbu, jakim są zioła? Posiadają one nie tylko wielkie walory smakowe i zapachowe, ale również wiele właściwości prozdrowotnych oraz pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Wybierając zioła do uprawy w ogrodzie, należy kierować się dwoma kryteriami: odpowiednio dopasować rośliny do klimatu i gleby oraz wybrać te zioła, które będą dla nas najbardziej pożyteczne lub najczęściej używane w kuchni.

Zacznijmy od uprawy:

1. Wybieramy odpowiednią glebę i miejsce na zioła
Zioła to rośliny wymagające dużej ilości słońca, więc najlepiej sadzić je w miejscach dobrze nasłonecznionych. Gleba, w której uprawiamy zioła, powinna być żyzna i przepuszczalna. Ważne, aby unikać nadmiernego zalewania roślin, ponieważ miłościwią sobie przesiąkliwą ziemię, a zbytnie podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni.

2. Dostosowujemy rośliny do klimatu
Nie wszystkie zioła nadają się do uprawy w każdym klimacie. Zioła śródziemnomorskie, takie jak bazylia, rozmaryn, oregano czy tymianek, wymagają ciepła i słonecznych dni. Z kolei mięta, melisa czy koper są już bardziej odporne na chłodniejszy klimat.

3. Sadzimy zioła w odpowiednich odległościach
Należy pamiętać, że zioła mają różne wymagania co do odległości między sadzonkami. Na przykład rozmaryn wymaga odstępów między roślinami wynoszących od 35 do 60 cm, a bazylia 20-30 cm. Dlatego warto wcześniej dokładnie zapoznać się z wymaganiami poszczególnych gatunków ziół, by nie wprowadzać chaosu na naszym skrawku ogrodu.

Najpopularniejsze zioła do uprawy w ogrodzie:

1. Mięta
To jedno z najbardziej rozpoznawalnych ziół. Wykorzystywana jest nie tylko do aromatyzowania potraw, ale też jako składnik kosmetyków oraz do leczenia różnych dolegliwości zdrowotnych (np. dolegliwości trawienne). O ile jednak z jednej strony jest niedoścignionym źródłem odświeżającej woni, o tyle z drugiej jest dość inwazyjną rośliną, która szybko się rozrasta. Dlatego warto sadzić miętę w doniczkach lub szklarni, a na zewnątrz ograniczać jej wzrost (np. poprzez zasadzenie w dużej wiadrze lub wyrób dla roślin barierki ze specjalnej siatki).

2. Bazylia
Ten przepyszny aromat z pewnością kojarzy się nam z włoską kuchnią. Ale bazylia, oprócz dodania wyjątkowego smaku wielu potrawom, posiada również właściwości lecznicze np. działa przeciwzapalnie. Podobnie jak mięta, bazylia potrzebuje sporo słońca i żyznej gleby. Warto pamiętać, aby zacząć ją sadzić późną wiosną, gdy ziemia jest już ciepła.

3. Rozmaryn
To jedno z najtrwalszych ziół, które przetrwa nie tylko polskie lato, ale i zimę. Rozmarynowe łodygi są bardzo ozdobne, a ich wonie kojarzą się z południem Europy. Roślina ta ma wiele zastosowań: może być używana jako dodatek do wypieków, aromatyzować mięsa, zamiast soli wzbogacać smak gotowanych warzyw i można z niej przygotować wywar, pomagający na dolegliwości żołądkowe. Rozmaryn wymaga jednak dość dużej przestrzeni, by dobrze rosnąć, a także w miarę suchego, słonecznego klimatu.

4. Tymianek
Tymianek to bardzo popularne zioło, wykorzystywane przede wszystkim do mięs, ryb i sałatek. Dość często dodaje się go także do naparów, które pomagają na kaszel i katarek. Tymianek lubi słoneczne, ciepłe miejsca, ale jest raczej skromnym ziołem, którego nie trzeba specjalnie pielęgnować.

5. Oregano
To kolejne zioło kojarzące się nam ze słoneczną Italią. Oregano jest częścią miseczek z pomidorami, pizzy czy makaronem. Posiada ono działanie bakteriobójcze, dzięki czemu może pomóc w walce z drobnoustrojami. Oregano należy sadzić w miejscach nasłonecznionych i przepuszczalnych.

Przestrzegamy przed nadmierną podlewaniem
Największym błędem w pielęgnacji ziół jest nadmierne podlewanie. Ogrezze zioła lepiej, niż je zalać. Należy też pamiętać o odchwaszczaniu, które pomaga w zwalczaniu chorób oraz tworzeniu estetycznego wyglądu całej działki. Jeśli mamy ochotę, możemy spróbować własnej produkcji kompostu, który jest najlepszym źródłem składników odżywczych dla ziół.

Oczywiście, wybór ziół dla naszego ogrodu zależy od naszych upodobań i potrzeb, ale powyższe pięć ziół stanowi dobry punkt wyjścia. Jak widać, ich uprawa i pielęgnacja nie wymaga wielkich poświęceń ani zaawansowanej wiedzy ogrodniczej. Dlaczego więc nie wzbogacić swojego podwórka o zioła, które nie tylko ożywią nasze kubki smakowe, ale i wpłyną na nasze zdrowie i samopoczucie?

Możesz również polubić…